Minas Enerji Ailesi’nden Enerji Verimliliği Önerileri

Dünya genelinde hızla artan nüfus enerjiye duyulan ihtiyacı da aynı oranda arttırıyor. Enerji üretiminde kullanılan kömür, linyit gibi yenilenemez kaynakların kullanımının Dünya ekosistemine zarar vermesinin önüne geçilmesi için de güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi gibi sürdürülebilir enerji kaynaklarının tercih edilmesi ve enerjinin verimli kullanımı da gün geçtikçe daha önemli bir hal alıyor.

Biz de Minas Enerji olarak bu yazımızda “Enerjinin Verimli Kullanımı” ve “Enerji Tasarrufu” konularında okuyucularımızı bilinçlendirmek adına enerjinin doğru kullanımı hakkında bazı bilgiler vermek istedik.

Enerji Tasarrufu Önerileri

Enerji Verimliliğini Sağlamak ve Elektrik Faturasından Tasarruf Etmek İçin Uygulayabileceğiniz Bazı Öneri ve Bilgiler:

  1. Yalıtım. Doğalgaz ve elektriğin verimli kullanılması için binalarda yalıtım olması çok önemlidir. Yalıtım olmayan bir binanın ısısı stabil kalamayacağı için ortam ısısını sabit bir seviyede tutmak için sürekli enerji harcanması gerekir. Özetle, binanız yalıtımlıysa enerji sarfiyatınızı azalmış olursunuz. 
  2. Aydınlatma teknolojileri. Tungsten telli klasik ampuller dirençli telin üzerinden elektrik geçmesi ile ısınarak ışıma yapması ve aydınlanmanın gerçekleşmesi prensibi ile çalışır. Bu işlem esnasında enerjinin %90’dan daha büyük bir kısmı ısı enerjisine dönüşürken, çok az bir miktarı ışık enerjisine dönüşerek aydınlatma amacını gerçekleştirir.Dolayısıyla enerjinin büyük bir kısmı atık enerji olarak kulanılmış  olur. Ampulün çalışması için çok fazla enerji sarf edilir. Öte yandan LED aydınlatmalar ve floresan lambaların ortaya çıkardığı atık enerji çok daha azdır. Atık ısı enerjisi çıkarmayan teknolojik aydınlatmalar enerji tüketiminizi önemli ölçüde azaltacaktır.
  3. Doğal aydınlatma. Binalara gün ışığını direkt olarak alabilecekleri ve gün ışığından daha uzun yararlanabilecekleri biçimde pencere konumlandırması yapılması da yine enerjinin verimli kullanılması açısından önem teşkil eder.