Dünyamızda nüfusun sürekli artması, sanayileşme vb. birçok farklı etkenin ortaya çıkması ile günümüzde enerjiye ihtiyaç gün geçtikçe artıyor ve giderek bizler için bir sorun haline geliyor. Bununla birlikte fosil kaynakların sınırlılığı, kullanımı sonucunda ortaya çıkan sera gazlarının dünyada oluşturmuş olduğu tahribatlar gibi konular bizleri sürdürülebilir, doğaya zarar vermeyen temiz enerji kaynakları arayışına yönlendirdi. Bu çalışmalar sonucunda yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üreten çeşitli araçlar ortaya çıktı. Uzun vadede verimli, ucuz, sürdürülebilir ve çevre dostu olması sebebiyle ileriki dönemlerde adından sıkça söz ettirecek güneş enerjisi yatırımı hayatımıza girmiş durumda. Peki güneş enerjisi nedir?

 

Dünyanın en temiz yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisi, ısıma ile elde edilen bir enerji türüdür. Bu enerjinin büyük bir kısmı hidrojenden oluşmaktadır. Bu nedenle en temiz yenilenebilir enerji kaynağı olarak bilinmektedir. Güneşin içinde bulunan hidrojenlerin helyuma dönüşmesi sırasında gerçekleşen ısıma enerjisi, dünyamıza güneş enerjisi olarak ulaşmaktadır. Güneş enerjisinin dünya dışındaki kuvveti 1370 W/m2 olarak belirlenirken bu enerjinin dünya üzerindeki gücü en fazla 1100 W/m2 şeklindedir. Bu ısınım gücünün elektrik enerjisine çevrilmesi ise güneş panelleri sayesinde gerçekleşmektedir. Bu sistemlere “ Güneş Paneli Sistemi” veya “ Solar Panel Sistemi” denilmektedir.

 

Ülkemiz konum olarak güneş enerji sistemi kurulumu için oldukça elverişlidir. Uluslararası alanda olduğu gibi ülkemizde de güneş enerjisi gün geçtikçe hayatlarımıza daha çok girmektedir. Başka yenilenebilir enerji kaynaklarına göre daha az maliyetli ve daha kullanışlı olduğundan Güneş Enerjisi Sistemleri hızla yayılmaktadır. Günümüzde güneş paneli tarlalarında ve fabrika çatılarında kullanılmaktadır.

 

Güneş enerjisi sistemleri hakkında müşteri temsilcimiz sizinle iletişime geçmesi için tıklayın.