Enerji üretimi ile ilgili yaşadığımız problemlerin her geçen gün kendini daha fazla hissettirdiği günümüzde “yenilenebilir enerji” kaynakları, geleceğimize umut veriyor. Bu kaynaklardan belki de en önemlisi güneş enerjisi. Düşük maliyeti ve ulaşılabilirliği sayesinde güneş enerjisi santralleri yatırım dünyasının merceğinde.

Neden güneş enerjisine yatırım yapmalısınız?

Doğalgaz ve kömür gibi fosil kaynakların çevreye zararı, yüksek maliyeti ve sınırlı rezervi sebebiyle gelecekte kullanılmayacağı öngörülüyor. Önümüzdeki yıllarda güneş ve rüzgar enerjisi gibi üretimi tamamen sınırsız ve ücretsiz olan yenilenebilir enerji kaynaklarının daha da önem kazanacağı aşikar.

Güneş enerjisi santrali (GES) yatırımcısı olmanın avantajları nelerdir?

Üretim maliyetlerinin, pazardaki ürün fiyatlarının neredeyse yarısı enerji giderlerinden oluşuyor. Güneş enerjisi santralleri, üreticiler için daha az maliyet ve daha çok rekabet avantajı anlamına geliyor.

Güneş Enerjisi teknolojisi uzun vadede karlı bir yatırıma dönüşebilir mi?

Kurulan güneş enerji santralleri toplam 25 yıl çalışabilmektedir. Kurulum için harcanan yatırım miktarını 3 yılda geri ödeyerek kalan 22 yılda yatırımcısına düzenli gelir sağlamaktadır. 

GES yatırımı için yatırım ortağı seçerken hangi kriterlere dikkat edilmeli?

Sektör Türkiye adına yeni olup uygulaması tecrübe gerektirmektedir. Doğru bir yatırım ve kurulum için “Elektrik-Elektronik-Mekanik” bilgisi gereklidir. Yatırım ortaklığı için bu üç kritik uzmanlıkta, gerekli eğitim, bilgi ve tecrübeye sahip şirketler tercih edilmelidir.